Covid: Franca dhe Polonia rrisin masat e bllokimit ndërsa infeksionet rriten

Franca dhe Polonia kanë rivendosur bllokime të pjesshme ndërsa të dy vendet luftojnë me një rritje të mprehtë të infeksioneve Covid në javët e fundit.Rreth  21 milion njerëz në 16 zona të Francës, duke përfshirë kryeqytetin Paris, janë prekur ndërsa vendi ka frikë nga një valë e tretë.Në Poloni, dyqanet jo-thelbësore, hotelet, objektet kulturore dhe sportive tani janë të mbyllura për tre javë.

Vendi ka normat më të larta ditore të rasteve të Covid që nga nëntori. Rastet e koronavirusit po rriten në mënyrë eksponenciale në Gjermani, e cila kancelarja Angela Merkel  paralajmëron se ka të ngjarë që vendi do të duhet tani të zbatojë një "frenim emergjence" dhe të vendosë përsëri masa bllokimi.Përhapja e vaksinave në të gjithë Bashkimin Evropian është penguar nga lindjet e vonuara, si dhe pezullimi në disa vende i përdorimit të vaksinës Oxford-AstraZeneca Covid-19, për shkak të frikës nga efektet anësore të mundshme 

 

Si është situata në Francë dhe Poloni?

Në Francë, bllokimi i pjesshëm hyri në fuqi nga mesnata e së Premtes.Kufizimet e reja nuk janë aq të rrepta sa bllokimi i mëparshëm, me njerëzit që iu lejohet lëvizja edhe jashtë.Bizneset jo thelbësore  janë mbyllur, por shkollat do të ​​mbeten të hapura, së bashku me parukierët nëse ndjekin një "protokoll të veçantë sanitar".Franca ka raportuar më shumë se 4.2 milion infeksione që nga fillimi i shpërthimit, me gati 92,000 vdekje të lidhura me Covid, sipas të dhënave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins në SH.B.A.