Covid-19: Si ka ndryshuar Las Vegas gjatë pandemisë

Më tepër se një vit pandemi Covid-19, ky qytet po duket edhe më i madh, më i larmishëm dhe më mirë. Resortet e reja të kazinove, restorantet inovative, hapësira e zgjeruar dhe destinacionet kulturore karakterizojnë Las Vegasin, që vazhdon të rindërtohet përpara vështirësive. Sigurisht, qyteti është përballur me vështirësi si çdo destinacion tjetër turistik gjatë vitit të parë të pandemisë. Shifrat e fundit nga Konventa e Las Vegas dhe Autoriteti i Vizitorëve tregojnë se vëllimi i vizitorëve ka rënë rreth 54%, që nga muaji Shkurt 2020 dhe disa vendpushime të vjetra kazinosh nuk janë rihapur, pasi mbyllën dyert pranverën e kaluar.

Las Vegas

Megjithatë, Las Vegas po rimëkëmbet falë standardeve të vjetra. Qyteti është gati të mirëpresë më tepër vizitorë, pasi numri i personave të vaksinuar është rritur. Risia e fundit, Virgin Hotels Las Vegas, u hap më 25 Mars të këtij viti në një version të ri. Kjo pronë ka më tepër se 1,500 dhoma, një kazino 60,000 metra katrorë, një sallë koncerti me 4500 vende dhe një zonë të gjerë pishine.

Virgin Hotels

Ndërsa kazinotë e reja përfaqësojnë zhvillimet më emocionuese në Las Vegas gjatë vitit të kaluar, qyteti ka debutuar edhe me atraksione të tjera edhe gjatë pandemisë. Një atraksion i ri me emrin AREA15 përmban ngjarje të drejtpërdrejta, instalime monumentale arti, elementë të jashtëzakonshëm të dizajnit, teknologji gjithëpërfshirëse.

Area 15