Cilët janë rivalët për të udhëhequr Gjermaninë pas Kancelares Merkel?

Gara për të pasuar Angela Merkel si kancelare gjermane është shumë e hapur, por rivalët të gjithë përballen me të njëjtën sfidë të vështirë?Zonja Merkel ka dominuar politikën gjermane për 16 vjet si kancelare. Pasardhësit e saj të ardhshëm duhet të japin shenjën e tyre para zgjedhjeve federale të shtatorit.Këtu është një udhëzues i shpejtë për ata që janë, me një vlerësim nga Damien McGuinness në Berlin të shanseve që ata kanë.

Armin Laschet, qendra e djathtë CDU / CSU

Armin Laschet, CDU - 20 Apr 21

Lideri 60-vjeçar i Demokratëve të krishterë të qendrës së djathtë të kancelares Merkel (CDU) është Kryeministri i Rhine-Westphalia Veriut (NRW) shumë industriale, shteti më i populluar i Gjermanisë.Pavarësisht viteve të përvojës politike të nivelit të lartë, ai luftoi kundër një rivali bavarez për kandidaturën - Markus Söder, udhëheqës i partnerit të vogël të CDU, Unionit Social Kristian (CSU). Më në fund, lidershipi Kristian Demokrat u mblodh pas Z. Laschet, i cili tani duhet të joshë shumë mbështetës të Z. Söder.

Annalena Baerbock

Annalena Baerbock, Greens, 19 Apr 21

E vetmja grua në garë për të pasuar Angela Merkel, ajo është kandidatja e parë  kancelare, pasi më parë partia këmbëngulte për një dyshe udhëheqëse.Një ish-kampione trampoline nga qyteti verior i Hanoverit, zonja Baerbock, 40, studioi drejtësi dhe politikë në Hamburg dhe Londër dhe punoi për të Gjelbrit në Parlamentin Evropian.Ajo ka qenë një deputete gjermane në Bundestag që nga viti 2013 dhe si nënë e dy vajzave të reja ka bërë një fushatë të fortë për çështje familjare si dhe mjedisin.

Christian Lindner, Demokratët e Lirë liberalë (FDP)

Christian Lindner, FDP, 15 Mar 21

Shumë do të kujtojnë se si në 2017 udhëheqësi i FDP u tërhoq nga bisedimet e koalicionit me CDU / CSU dhe të Gjelbrit, duke thënë "është më mirë të mos sundosh sesa të sundosh keq".Sondazhet e tanishme e vendosin FDP në 9-11%.Christian Lindner pritet të jetë kandidati për kancelar i FDP, duke mos pasur asnjë rival të dukshëm të FDP. 42-vjeçari u bashkua me partinë pro-biznesit përsëri në 1995 dhe u bë një deputet i Bundestag në 2009. Ai studioi shkenca politike në Universitetin e Bonit dhe është një oficer rezervë në forcat e armatosura.

Etiketim

Vota politik Merkel