Pakistan: Shpërthimi vdekjeprurës godet vendin luksoz në Quetta

Një shpërthim bombe në një hotel luksoz në qytetin pakistanez të Quetta ka vrarë të paktën katër persona dhe ka plagosur 11 persona.Ambasadori kinez në Pakistan dyshohet të ketë qenë objektivi i sulmit në parkun e makinave të hotelit Serena, thonë korrespondentët.Ai kuptohet të jetë në Quetta, kryeqyteti i provincës Balochistan afër kufirit afgan, por nuk ishte i pranishëm në vendin e ngjarjes në atë kohë.

Flames at smoke during the explosion at the Serena Hotel

Talibanët Pakistanezë kanë marrë përgjegjësinë, pa dhënë detaje. Në muajt e fundit grupi dhe organizatat e tjera militante, kanë shtuar sulmet në zonat fisnore pranë kufirit me Afganistanin.Pamjet e shpërthimit u shpërndanë në mediat sociale si pasojë, duke treguar një zjarr të ndezur në parkun e hotelit.

Hotel Serena është më i njohuri në Quetta, dhe është hoteli i zgjedhur për zyrtarët qeveritarë dhe personalitetet vizituese.Ministri i Brendshëm Sheik Rashid Ahmad i tha transmetuesit pakistanez ARY News TV se "një makinë që ishte plot me eksploziv shpërtheu në hotel".Ai shtoi se ambasadori kinez, Nong Rong, ishte në një funksion në kohën e shpërthimit dhe kështu nuk ndodhej në hotel.Balochistan është vendi i një kryengritjeje separatiste për një kohë të gjatë.Militantët duan pavarësi nga pjesa tjetër e Pakistanit dhe kundërshtojnë projektet kryesore të infrastrukturës kineze në zonë.

Etiketim

vdekje Pakistan bomb