Covid-19: Shqipëria shënon ditën e tretë pa viktima

Bilanci pozitiv i pandemisë së koronavirusit është regjistruar për të tretën ditë radhasi në Shqipëri, pasi autoritetet shëndetësore konfirmuan të Enjten se asnjë qytetar nuk ka ndërruar jetë si pasojë e SARS-CoV-2 gjatë 24 orëve të fundit. Lajmi i mirë është gjithashtu se numri i rasteve ditore ka rënë ndjeshëm duke marrë parasysh se vetëm 9 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin pas 3340 testeve të kryera gjatë 24 orëve të fundit. Gjithsej rastet janë parë në tre zonat e Shqipërisë: Tirana 4, Shkodra 4 dhe Vlora 1.

Covid

Për më tepër, 45 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve të fundit duke e çuar numrin e të rikuperuarve në 129,566, që nga fillimi i epidemisë. Por ky numër është më i ulët se dita e Mërkurë, kur 48 qytetarë u rikuperuan gjatë 24 orëve të fundit duke e çuar numrin në 129,521 persona. “Nga ana tjetër, 31 pacientë janë duke u trajtuar, 5 prej të cilëve janë në terapi intensive”, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Covid

Për momentin, Shqipëria po merret me 343 pacientë të sëmurë me Covid-19 dhe ka pasur 132,360 raste, që nga fillimi i epidemisë. “Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve që të mos lënë pas dore asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për trajtimin në banesë. Kontaktoni Urgjencën Kombëtare në numrin 127 për çdo rekomandim urgjence ose spitali”, theksoi departamenti i Shëndetësisë i qeverisë shqiptare.