Talebanët shfaqin armët në paradën e fitores në Kandahar

Talebanët shfaqën ditën e mërkurë dhjetëra automjete të blinduara të prodhuara nga Amerika dhe armë gjatë festimeve të fitores në qytetin jugor afgan të Kandaharit. Në videot e publikuara në mediat sociale, talebanët parakaluan me pajisjet e lëna pas nga forcat afgane dhe amerikane pas tërheqjes së trupave të fundit amerikane nga Afganistani. Luftëtarët valëvitën flamujt e bardhë talebanë dhe automjetet e blinduara në paradën ushtarake, ku shumë nga automjetet u shfaqën në gjendje pothuajse perfekte.

Parada

Talebanët gjithashtu organizuan një shfaqje ajrore me një helikopter duke fluturuar pranë militantëve përgjatë rrugës. Parada erdhi një ditë, pasi pamjet video treguan se militantët po kalonin rrugën nëpër një hangar të braktisur në aeroportin e Kabulit me pajisje, që SHBA lanë pas. Në një video, militantët e veshur me uniforma të stilit amerikan dhe që mbanin armë të prodhuara nga SHBA shqyrtuan një helikopter CH-46 Sea Knight të parkuar brenda një hangari.

Luftëtarët talebanë u panë gjithashtu duke pozuar për fotografi ndërsa ishin ulur në kabinat e avionëve dhe helikopterëve, që dikur i përkisnin Forcave Ajrore Afgane. Por sekretari i shtypit i Pentagonit John Kirby u shpreh të martën se ai nuk ishte “tepër i shqetësuar për këto imazhe” të luftëtarëve talebanë, që po ekzaminonin avionin e braktisur. “Ata mund të inspektojnë gjithçka që duan”, deklaroi Kirby. “Ata mund t'i vëzhgojnë, por nuk mund t'i përdorin”, deklaroi ai. Ai shtoi se ushtria amerikane i kishte bërë “të papërdorshme të gjitha pajisjet, që janë në aeroport, të gjithë avionët, të gjitha automjetet tokësore” duke lënë në funksion vetëm disa kamionë zjarrfikës dhe ashensorë pirunësh.