Kinë : Zbulohet një maskë prej ari 3000-vjeçare

Një maskë prej ari, që daton mbi 3,000 vjet më parë është ndër qindra relike të zbuluara nga një seri gropash sakrifice në jugperëndim të Kinës, sipas Administratës së Trashëgimisë Kulturore të Provincës Sichuan. Zbulimet u bënë në Sanxingdui, një vend arkeologjik 4,6 kilometra katrorë në afërsi të Chengdu, që ka prodhuar mijëra objekte të lashta. “Maska e artë, që u zbulua në qershor, peshon rreth 100 gram”, sipas agjencisë shtetërore të shtypit, Sinhua.

Mendohet se vjen nga dinastia e vonë Shang, e cila përfundoi në vitin 1046 para Krishtit. “Artifakti është një nga rreth 500 artikujt e zbuluar nga gropa muajt e fundit”, sipas mediave shtetërore kineze. Reliket e Fildishtë ishin gjithashtu mes zbulimeve, siç ishte një thikë, një anije ceremoniale e njohur si “zun” dhe disa figurina prej bronzi.

Arkeologët bënë një zbulim në Sanxingdui në mesin e viteve 1980, kur gjetën dy gropa ceremoniale, që përmbajnë mbi 1.000 artikuj duke përfshirë maska ​​bronzi të përpunuara dhe të ruajtura mirë. Pas një pauze të gjatë në gërmime, një gropë e tretë u gjet në fund të vitit 2019 duke çuar në zbulimin e pesë të tjerave në vitin 2020. Në mars të këtij viti, një arkë e mëparshme me mbi 500 artikuj u zbulua nga autoritetet duke përfshirë një maskë ari dhe një enë prej bronzi në formë bufi.

Etiketim

Kinë maskë Zbulim