Fshati i zhytur i tëri nga uji pasi përmbytja godet fabrikën e batikut

Një fshat indonezian është përmbytur nga uji i kuq pasi përmbytja goditi një fabrikë lokale të batikut.

Ngjyra e kuqërremtë u lëshua përmes rrugës së Jenggot në Java-ën qendrore të Shtunën.

Zona, në jug të qytetit të Pekalongan, është e famshme për dyllin tradicional dhe tekstilet e ngjyrosjes së batikut.

"Përmbytja e kuqe është për shkak të ngjyrës batik, e cila është goditur nga përmbytja,do të zhduket kur të përzihet me shi pas pak." Kanë shtuar banorët e vendit.

Lumenjtë në Pekalongan kanë ndryshuar më parë ngjyrën për shkak të ngjyrave të përdorura në bërjen e projekteve batik, me ujëra të gjelbërta të ndritshme që kanë përmbytur një fshat tjetër muajin e kaluar gjithashtu.

Indonezia goditet shpesh nga përmbytjet, me të paktën 43 njerëz të vrarë pas një stuhie që goditi kryeqytetin Xhakarta në fillim të këtij viti.

 

 

 

 

Etiketim

lajm